Koh-i-Noor i jego klątwa

Koh-i-Noor uważany był niegdyś za największy diament świata. Według legendy został skradziony Krisznie podczas snu. Dawniej uważano że Koh...

Koh-i-Noor uważany był niegdyś za największy diament świata. Według legendy został skradziony Krisznie podczas snu. Dawniej uważano że Koh-i-Noor rzucał klątwę na mężczyzn który byli w jego posiadaniu. Hinduskie przysłowie ostrzegało: "Kto posiada ten diament, zawładnie światem, ale zazna też jego nieszczęść. Tylko Bóg lub kobieta może nosić go bezkarnie". Jeśli chodzi o królową matkę, przysłowie całkowicie się sprawdziło. Monarchini dożyła stu jeden lat. Jednak wszyscy mężczyźni, którzy go posiadali tracili tron lub życie. Przez dwieście lat był częścią skarbu Wielkich Mogołów. Następnie kamień zyskał w posiadanie perski Szach Nadir. To właśnie Nadir nadał diamentowi nazwę Koh-i-Noor, co po persku znaczy „Góra Światła”. Po jego zamordowaniu kamień zyskali Afgańczycy, potem sikhowie a w roku 1894 kiedy Brytyjczycy podbili Pendżab, skonfiskowali wszystkie klejnoty. Koh-i-Noor miał podobno przechowywać sir John Lawrence, angielski urzędnik. W 1911 osadzono go w koronie królowej Marii. W 1937 roku kamień przeniesiono do innej korony - wykonanej specjalnie na koronację Elżbiety, żony Jerzego VI, ostatniej cesarzowej Indii.

You Might Also Like

0 komentarze

Lilu. Obsługiwane przez usługę Blogger.

O autorce i stronie

Moje zdjęcie

Posiadaczka okularów których nie nosi, oraz niewymownie rozpieszczonej żółtej nimfy, pracująca wielbicielka dobrego kina, wielka fanka Gwiezdnych Wojen, koneser jak również entuzjastka śmiechu. Czynna graczka. Sam blog jest eksperymentalnym gabinetem osobliwości w epoce cyfrowej, który bada tylko to co sprawia że ​​niektóre rzeczy są tak fascynujące. Zapraszam.

Obserwatorzy

Popularne posty

A blog created by Kiddo McMachine

This is a static content section widget. It is a handy way to show additional content at the widgetized page. The static content section widget outputs the contents of a selected static page. You can use as many instances of the static content section widget you wish, to create the ideal page structure.


About Me

Translate

Archiwum

Kontakt

Contact

zBLOGowani.pl

zBLOGowani.pl

blogmagazyn.pl

spis blogów

Pin

Katalog-blogow.pl

Flickr Images